BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Smūgis šešėliniam verslui. Užkirstas kelias daugiau nei 1 mln. eurų legalizavimui

Data

2020 06 08

Įvertinimas
0
eurai.jpg

Ilgalaikio ir kruopštaus žvalgybinio, o vėliau – ir ikiteisminio tyrimo metu išanalizavus gautą kriminalinės žvalgybos informaciją, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, pasitelkdami į pagalbą Lietuvos Respublikos valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinės pareigūnus, identifikavo bendrininkų grupę, neteisėtai besipelniusią iš akcizinių prekių, kurios į vidaus rinką, galimai, pateko kontrabandos būdu, realizavimo, t. y. aktyvios prekybos jomis vidaus rinkoje.

Neviešo tyrimo metu Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai surinko pakankamai duomenų, įrodančių, jog vienas iš grupės organizatorių, Kauno apskrityje subūręs bendrininkų grupę, pažeidžiant Lietuvos Respublikoje nustatytą akcizais apmokestinamų prekių įgijimo, laikymo ir gabenimo tvarką, iš tam tikrų asmenų įgijo, gabeno ir per gerai organizuotą tinklą realizavo daugiau nei 100 000 vnt. cigarečių pakelių, o taip pat alkoholinių gėrimų.

Turtą, įgytą nusikalstamu būdu realizavus akcizais apmokestinamas prekes, įtariamieji neretai registravo kitų asmenų vardu, maskavo tokio turto įgijimo šaltinius, atliko su juo tam tikrus legalizavimo veiksmus.

Lietuvos kriminalinės policijos biure pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 1992 str. „Neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis“, 216 str. „Nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas“, 1891 str. 1 d. „Neteisėtas praturtėjimas“, 227 str. 2 d. „Papirkimas“. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį organizuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.

Kratų rezultatai

Kelias dienas trukusios operacijos metu pareigūnai Kauno apskrityje atlikto 12 kratų, apžiūrėjo įtariamųjų gyvenamąsias vietas, patalpas, kuriose buvo sandėliuojamos (laikomos) ir realizuojamos galimai kontrabandos būdu įvežtos cigaretės bei kitos akcizais apmokestinamos prekės. Kratų metu surasta apie 21 000 vnt. nelegaliai laikomų Baltarusijos Respublikos bei Rusijos Federacijos gamintojų cigarečių pakelių, taip pat daugiau nei 200 litrų neaiškios kilmės nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio skiedinių, supilstytų žymių alkoholio gamintojų tarose. Bus tiriama, ar ši produkcija nėra suklastota.

Nusikalstamos veiklos organizatoriaus namuose, pagalbinėse patalpose, įvairiose slėptuvėse rasti, galimai, iš nusikalstamos veiklos gauti pinigai – kruopščiai paslėpti apie 430 000 eurų ir daugiau nei 82 000 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų. Bendra paimtų pinigų vertė viršija pusę milijonų eurų.

Įtariamieji, vykdydami nusikalstamą veiklą, buvo labai atsargūs – išmanė policijos tyrimo veiklos metodus, konspiravosi, todėl kratos metu buvo surastos kontražvalgybos priemonės.
Kratos metu taip pat surasti suklastoti dokumentai ir kita tyrimui ir pinigų plovimo įrodinėjimui reikšminga medžiaga.

Sulaikyti 5 asmenys

Trims įtariamiesiems teismo skirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai. Kitiems dviem – švelnesnės kardomosios priemonės. Du asmenys apklausti specialaus liudytojo statusu.
Vienas iš įtariamųjų pasiūlė kyšį pareigūnui, dėl ko buvo sučiuptas su įkalčiais ir jo atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kyšio davimo valstybės tarnautojui. Kai kurie sulaikyti asmenys yra žinomi policijai. Jie bausti už analogiškas veikas. Tikėtina, kad įtariamųjų ratas gali plėstis.

Siekiant atlyginti žalą valstybei, galimam išplėstinio turto konfiskavimui užtikrinti įtariamiesiems apribota jų nuosavybės teisė į kratų metu paimtas 5 transporto priemones ir nekilnojamąjį turtą, kurio bendra vertė yra didesnė nei 1,2 mln. eurų. Įtariamieji turės pasiaiškinti dėl rastų per kratas pinigų, nekilnojamojo ir kito turto kilmės.

Orientuoti kriminalinės žvalgybos pajėgumus kovai su šešėlinės ekonomikos reiškiniais, mažinti neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių patekimą į rinką ir jų platinimą yra vienas iš Lietuvos policijos veiklos prioritetų. Jau ne vienerius metus Lietuvos kriminalinės policijos biuras užkardo ir tiria nusikaltimus nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, nusikalstamas veikas, sukėlusias platų atgarsį visuomenėje, darančias didelę turtinę žalą valstybei, atskleidžiant didelės apimties neteisėtų pajamų ir turto gavimo šaltinius, užtikrinant neteisėtų pajamų ir turto suradimą, išplėstinį turto konfiskavimą, siekiant iš „šešėlio“ grąžinti valstybei nesumokėtus mokesčius. Pagal numatytus prioritetus Lietuvos policija ir toliau sistemingai ir principingai vykdys tokių nusikaltimų tyrimus.