2024-04-19

Sutartos varžybos – grėsmė daugeliui sporto šakų

Kiekvienas iš mūsų esame vienaip ar kitaip susijęs su sportu, tačiau nepaisant to, kad sportas dažniausiai asocijuojasi su pagarba priešininkui, neretai pastebimi netoleruotini reiškiniai. Vienas iš jų yra manipuliavimas sporto varžybomis – sutarti rezultatai bei nesąžininga kova. Nors daugiausiai manipuliacijų sporto renginiais visada buvo aptinkama Azijoje, tačiau šis reiškinys pasiekė ir Europą. „Sportradar Integrity Services“ duomenimis, 2022 metais 92-ose šalyse bei 12-oje sporto šakų aptikta 1212 galimai sutartų rungtynių, o populiariausios sporto šakos manipuliacijoms tapo futbolas, krepšinis, tenisas bei stalo tenisas.

Šiandien daugiausiai manipuliacijų sporto varžybomis aptinkama Europoje, ne išimtis ir Lietuva. Nors šis reiškinys nėra dažnas, bet problema egzistuoja. Lietuvos antidopingo agentūros 2023 metais atlikta sociologinė apklausa, kurioje dalyvavo su sportu susiję asmenys, parodė, jog net 15,5 proc. apklaustųjų buvo tapę manipuliavimo sporto varžybose liudininkais, o 87,8 proc. apklaustų norėtų gauti daugiau informacijos bei viešų diskusijų apie manipuliavimą sporto varžybomis.

Tad kiekvienais metais manipuliacijų sporto varžybomis tema tampa vis aktualesnė. Siekiant pažaboti šį reiškinį reikia atrasti efektyvesnius institucijų bendradarbiavimo būdus, dalintis informacija, gerosiomis praktikomis bei gilinti kompetencijas. Šiam tikslui įgyvendinti balandžio 10 d. Lietuvos kriminalinės policijos biuro Kriminalinės žvalgybos mokymo centre (KŽMC) vyko tarpinstitucinis manipuliavimo sporto varžybomis seminaras, kuriame žiniomis, patirtimi bei patarimais dalijosi lektoriai iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros, Lietuvos antidopingo agentūros bei Lietuvos futbolo federacijos. Lektoriai pristatinėjo manipuliavimo sporto varžybomis tendencijas bei iššūkius, problematiką ir prevencijos aspektus, dalijosi gerąja praktika ir rekomendacijomis. Taip pat su kolegomis pasidalijo bei pristatė manipuliavimo sporto varžybomis praktinį vadovą, skirtą stiprinti gebėjimus atlikti efektyvius ir veiksmingus tyrimus.

VšĮ „Lietuvos antidopingo agentūros“ vadybininkas Aleksandras Kovalenka pristatė manipuliavimo sporto varžybomis sociologinės apklausos rezultatus, šio reiškinio tendencijas ir iššūkius. Vadybininkas pabrėžė, jog manipuliacijų sporte atvejais veikia organizuotas nusikalstamumas, kurį sunku identifikuoti ir pastebėti. Vienas didžiausių variklių manipuliuoti sporto renginiais yra noras užsidirbti, ką neretai daro viso pasaulio asmenys iš nacionalinių rinktinių – kapitonai bei vyriausieji treneriai. Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Zenonas Burokas taip pat iškėlė tą pačią problemą – sudėtingumą pastebėti manipuliacijos apraiškas. Jis nurodė, jog tyrimai yra reaktyvūs – pradedami tuomet, kai manipuliacija jau būna įvykusi.

Kiti lektoriai taip pat dalijosi įžvalgomis bei gerosiomis praktikomis, o visų seminare dalyvavusių institucijų atstovai akcentavo tokių susitikimų reikalingumą ir naudą, tad identifikavus stiprintinas sritis nutarta skatinti glaudesnį bendradarbiavimą, nes tik veikiant kartu, keičiantis turima informacija ir žiniomis įmanoma pažaboti šį reiškinį.