2023-06-21

Teismui perduota narkotikų prekeivių byla

Lietuvos kriminalinės policijos biure baigtas 2021 m. pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriame ne kartą jau teistas Lietuvos pilietis Ž. Ž. kaltinamas organizuotos grupės subūrimu daryti labai sunkų nusikaltimą, t. y. organizuoti sistemingą neteisėtą labai didelių narkotinių medžiagų kiekių gabenimą iš vienos Europos Sąjungos valstybės į kitą. Šioje byloje kaltinimai dėl neteisėto labai didelių narkotinių medžiagų kiekių gabenimo iš vienos Europos Sąjungos valstybės į kitą taip pat pareikšti Klaipėdoje gyvenančiam Lenkijos Respublikos piliečiui S. K.


Tyrimą kontroliavo ir baudžiamąją bylą Klaipėdos apygardos teismui nagrinėti perdavė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas.


Ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus informaciją iš Švedijos Karalystės apie sulaikytą Lietuvos vilkiką su labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu. Užsienio šalies muitinės pareigūnai sunkvežimyje ir puspriekabėje įrengtose slėptuvėse rado per 308 kg kanapių dervos (hašišo). Tą pačią dieną – 2021 m. gegužės 22 d. – Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai Lietuvos Respublikos teritorijoje sulaikė du asmenis – Lietuvos Respublikos pilietį ir Lenkijos Respublikos pilietį, organizavusius labai didelio kiekio narkotinių medžiagų kontrabandą iš Ispanijos Karalystės į Švedijos Karalystę.


Ikiteisminio tyrimo metu gautais duomenimis, kaltinamasis Ž. Ž. 2019 m. pabaigoje su kitose šalyse esančiais bendrininkais subūrė organizuotą nusikalstamą grupę, kuri turėjo gaminti ir iš vienos Europos Sąjungos valstybės į kitą sistemingai neteisėtai gabenti labai didelius kiekius kokaino ir kanapių dervos (hašišo). Tyrimo metu nustatyta, kad be 308 kg kanapių dervos (hašišo) gabenimo, nuo 2019 m. pabaigos iki 2021 m. kovo mėnesio Ž. Ž. ne mažiau kaip per keturiolika kartų organizavo apie 700 kg narkotinės medžiagos (kokaino) neteisėtą gabenimą iš Nyderlandų Karalystės į Prancūzijos Respubliką. Vien už paskutinį, 2021 m. kovo mėnesio 70 kg kokaino gabenimo atvejį, dėl kurio Prancūzijos pareigūnai sulaikė Lietuvos pilietį, buvo perduoti per 1,2 mln. eurų. Nusikaltimams vykdyti Lietuvos Respublikoje buvo įsteigta logistikos įmonė. Organizuotos grupės nariai laikėsi ypatingos konspiracijos, tarpusavio ryšį palaikė, pasinaudodami šifruotomis bendravimo programėlėmis.


Prancūzijoje ir Švedijoje taip pat buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl šių sunkių nusikaltimų ir dalis organizuotos grupės narių jau išgirdo teismo nuosprendžius.


Šie nusikaltimai buvo išaiškinti Lietuvos prokurorams ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnams aktyviai bendradarbiaujant su Europolo, Eurojusto atstovais, Prancūzijos, Nyderlandų, Švedijos ir kitų šalių teisėsaugos pareigūnais.