BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Dėl neteisėto poveikio daugiau nei 130 interneto svetainių - pradėtas ikiteisminis tyrimas

Data

2022 06 30

Įvertinimas
0
Policija.jpg

Tebesitęsiant intensyviai kibernetinių paslaugų trikdymo atakai, Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto poveikio informacinėms sistemoms. LKPB pareigūnų atliekamą ikiteisminį tyrimą pavesta organizuoti ir kontroliuoti Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamentui.

Toks procesinis sprendimas priimtas gavus pranešimą iš Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos. NKSC nurodė, kad šių metų birželio 20-29 dienomis intensyvi paslaugų trikdymo ataka buvo vykdoma prieš Saugųjį valstybinį duomenų perdavimo tinklą, kitas Lietuvos valdžios institucijas bei privačias įmones, iš viso – daugiau nei prieš 130 interneto svetainių, kurių darbas buvo sutrikdytas arba jos laikinai buvo visai nepasiekiamos vartotojams. Pranešime taip pat nurodoma, kad neteisėtą poveikį patyrusios interneto svetainės buvo įvardytos viešai prieinamame susirašinėjimo programos „Telegram“ kanale „Killnet“ kaip paslaugų trikdymo (angl. Distributed Denial of Service, DDoS) taikiniai. „Killnet“ yra su Rusija siejama programišių grupuotė, įsikūrusi šių metų pradžioje.

„Šių kibernetinių atakų politinė atribucija yra aiški, tačiau sieksime ir teisinio nusikalstamos veikos įvertinimo bei dalyvavusių nusikalstamoje veikoje asmenų patraukimo atsakomybėn“, – sako krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius.

NKSC intensyviai bendrauja su partneriais bei pareigūnais ir nuolat informuoja apie esamą padėtį. Šiuo metu didžiausios atakos yra suvaldytos, Saugiojo tinklo paslaugos yra teikiamos.

Vadovaujantis Baudžiamojo kodekso 197 str. „Neteisėtas poveikis informacinei sistemai“ 2 d., už neteisėtai sutrikdytą ar nutrauktą daugelio informacinių sistemų arba strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui, valstybės valdymui, ūkiui, finansų sistemai turinčios informacinės sistemos darbą; įvykdžius nusikalstamą veiką pasinaudojant svetimais asmens duomenimis arba padarant didelės žalos, gali būti baudžiama laisvės atėmimu iki šešerių metų.

NKSC rekomendacijas valdžios institucijų, savivaldos ir privačių įmonių vadovams galima rasti čia: https://kam.lt/pries-lietuvos-institucijas-ir-imones-vykdoma-intensyvi-paslaugu-trikdymo-ataka/