Skaitmeniniai ryšiai: kaip veikia neteisėtai migrantus gabenantys asmenys ir prekeiviai žmonėmis
Naujoje Europolo Europos migrantų kontrabandos centro (EMSC) ataskaitoje, remiantis paskutinėmis Europolo remiamomis operacijomis, analizuojami naujausi pokyčiai ir pagrindinės grėsmės neteisėto migrantų gabenimo ir prekybos žmonėmis srityje. Ataskaitoje aptariami pagrindiniai kylantys iššūkiai, o taip pat ja siekiama padėti teisėsaugai sustiprinti kovą su nusikalstamais tinklais.
Migrantų gabenimo ir prekybos žmonėmis tinklai yra labai prisitaikantys ir naudojasi geopolitiniais įvykiais, įskaitant ekonomines ir socialines krizes, kad gautų kuo didesnį neteisėtą pelną. Šie tinklai greitai atpažįsta skaitmeninės aplinkos teikiamas nusikalstamas galimybes ir jomis naudojasi, kad padidintų savo neteisėtas pajamas. Nusikalstamas veikas vykdantys asmenys piktnaudžiauja socialinės žiniasklaidos platformomis, mobiliosiomis programėlėmis ir kriptovaliutomis, kad galėtų siūlyti savo neteisėtas paslaugas, valdyti logistiką, mokėjimus, taip užsitikrinant pelną.
2015 m. Europos Sąjunga susidūrė su precedento neturinčia migracijos krize. Reaguodamas į ją, 2016 m. Europolas padidino paramą nacionalinėms teisėsaugos institucijoms ir sukūrė specialų centrą - Europolo Europos migrantų neteisėto gabenimo centrą, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos glaudesniam tarpvalstybiniam bendradarbiavimui ir greitam keitimuisi operatyvine informacija.
Vien 2023 m. Europolas parėmė 223 operacijas, nukreiptas prieš neteisėto migrantų gabenimo ir prekybos žmonėmis tinklus. Be to, agentūra 2023 m. nacionalinėms teisėsaugos institucijoms pateikė 1 231 operatyvinę ataskaitą, kad jos galėtų paspartinti savo tyrimus. Šioje nusikalstamumo srityje Europolas toliau plėtojo operatyvinių darbo grupių (OTF) koncepciją: 11 OTF buvo nukreiptos prieš neteisėto migrantų gabenimo ir prekybos žmonėmis tinklus.
Pagrindinės grėsmės ir pokyčiai
Tyrimai dėl neteisėto migrantų gabenimo ir prekybos žmonėmis atskleidžia sudėtingą ir dinamišką nusikalstamą aplinką, kurioje veikėjai naudojasi esama infrastruktūra ir vykdo įvairią neteisėtą veiklą. Šie nusikalstami tinklai taip pat vykdo daug kitų nusikalstamų veiklų, pavyzdžiui, prekybą narkotikais ir ginklais, dokumentų klastojimą ir smurtą. Kontrabandinis migrantų gabenimas ir prekyba žmonėmis yra tarpusavyje susiję, ypač tais atvejais, kai neteisėti migrantai yra įsiskolinę kontrabandininkams ir patenka į darbo ar seksualinio išnaudojimo schemas, kad sumokėtų už kontrabandą. Ypač didelį susirūpinimą kelia neteisėto migrantų gabenimo, terorizmo ir terorizmo finansavimo sąsajos.
Pagrindiniai nusikalstamų tinklų, susijusių su neteisėtu migrantų gabenimu ir prekyba žmonėmis, bruožai:
- stiprūs ryšiai su kitomis nusikalstamumo sritimis ir nusikalstamumo skatintojais;
- didelis lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti;
- piktnaudžiavimas geopolitinėmis, ekonominėmis, aplinkosaugos ir socialinėmis krizėmis;
- intensyvus bendradarbiavimas su kitais nusikalstamais tinklais tarpvalstybiniu mastu ES ir už jos ribų;
- smurto prieš neteisėtus migrantus, teisėsaugos institucijas, konkurentus ir pačius nusikalstamus tinklus plitimas;
- pagrindinių nusikalstamos veiklos sudedamųjų dalių skaitmeninimo didėjimas.
Stiprios partnerystės kovojant su nusikalstamais tinklais visame pasaulyje
2024 m. balandžio mėn. Europolas pagal Europos Komisijos iniciatyvą „Pasaulinis kovos su neteisėtu migrantų gabenimu aljansas“ surengė konferenciją „Kova su neteisėtu migrantų gabenimu skaitmeninėje erdvėje“ . Šiame renginyje daugiau nei 100 ekspertų iš ES valstybių narių, trečiųjų šalių, agentūrų ir tarptautinių organizacijų susitiko aptarti iššūkius ir galimus atsako į neteisėtą migrantų gabenimą, kurį vykdyti padeda interneto platformos, būdus.
2024 m. birželį Ispanijos nacionalinė policija Madride surengė Europolo Europos migrantų kontrabandos centro metinę konferenciją, kurioje dalyvavo valstybių narių teisėsaugos institucijų ir operatyvinių šalių partnerių, ES agentūrų ir įstaigų, tarptautinių organizacijų, taip pat privataus sektoriaus atstovai. Susitikime daugiausia dėmesio skirta dabartinėms grėsmėms ir iššūkiams, su kuriais susiduria tyrėjai. Konferencijoje taip pat buvo keičiamasi gerąja patirtimi ir aptariami sunkumai tiriant neteisėto migrantų gabenimo skaitmeninį aspektą, siekiant sustiprinti ES kovos su šia nusikalstama grėsme priemones.
Europos daugiadalykė kovos su nusikalstamomis grėsmėmis platforma (EMPACT) kovoja su svarbiausiomis organizuoto ir sunkaus tarptautinio nusikalstamumo grėsmėmis, darančiomis poveikį ES. EMPACT stiprina žvalgybos, strateginį ir operatyvinį nacionalinių institucijų, ES institucijų ir įstaigų bei tarptautinių partnerių bendradarbiavimą. EMPACT įgyvendinama ketverių metų ciklais, daugiausia dėmesio skiriant bendriems ES nusikalstamumo prioritetams.
Europolo informacija
Atnaujinimo data: 2024-07-22
Taip pat skaitykite:
VBE sesijai - ir policijos dėmesys
Startuoja tarptautinė AMBER Alert Europe kampanija: „Draugas ar pabaisa?“
ES investicijos į SIRENE: naujos galimybės darbuotojams ir modernios darbo priemonės
Tarptautinės operacijos metu sulaikyti Lietuvos piliečiai stoja prieš teismą