>

2018 m. tarptautinė GAAD operacija prieš sukčiavimus oro pervežimų sektoriuje

Pasaulis taria NE sukčiavimams oro pervežimų sektoriuje

1.png

Birželio 18-22 d. visame pasaulyje vykdyta 11-oji Visuotinė bendrų veiksmų priemonė dėl oro uostų (angl. Global Airport Action Days (GAAD)), kurioje dalyvavo 61 šalis, 69 oro linijos ir 6 internetinės kelionių agentūros. Teisėsaugos reidai vyko 226 pasaulio oro uostuose, o jų metu buvo sulaikytas daugiau nei 141 asmuo. Po padidinamuoju stiklu atsidūrė asmenys skrydžio bilietus įsigiję pasinaudodami vogtais ar netikrais kreditinių kortelių duomenimis. Vykdant priemonę buvo pranešta apie 334 įtartinus sandorius po kurių pradėta keletas tyrimų.

Visuotinės bendrų veiksmų savaitės metu buvo įsteigti net keli koordinaciniai centrai: Europole Hagoje, Interpolo Visuotiniame inovacijų komplekse Singapūre ir Amerikos žemynų policijos bendruomenėje (AMERIPOL) Bogotoje. Vykdant priemones, pagalba buvo teikiama ir per Nacionalinę kibernetinės gynybos mokymo asociaciją (angl. National Cyber Forensics Training Alliance (NCFTA)) įsikūrusią Pitsburge, taip pat prisidėjo ir Kanados bei JAV teisėsaugos institucijos. Pagalbą vykdant priemones teikė ir Eurojustas kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra Frontex (angl. European Border and Coast Guard Agency) ir kt.

Oro transporto bendrovių, elektroninių kelionių agentūrų, mokėjimo kortelių įmonių, Perseuss ir Tarptautinės oro transporto asociacijos atstovai dirbo kartu su Europolo Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centru (EC3), siekdami nustatyti įtartinas skrydžių bilietų pirkimo operacijas. Dalyvavusių oro transporto bendrovių įspėti apie įtartinas operacijas, mokėjimo kortelių įmonių atstovai duomenis tikrino savo finansinių duomenų sistemose, o tarptautinė oro transporto asociacija iš savo duomenų bazės pateikė svarbių žvalgybinių duomenų. Visuotinės bendrų veiksmų savaitės metu talkino ir speciali Europolo analitikų grupė, suteikusi tiesioginę prieigą prie centralizuotų kriminalinės žvalgybos duomenų bazių. Interpolas padėjo skubiai nustatyti ieškomus asmenis ir vogtus kelionės dokumentus, tuo tarpu Frontex nustatė neteisėto disponavimo tikrais ar suklastotais asmens tapatybės dokumentais, netikrų dokumentų panaudojimo ir neteisėtos migracijos atvejus.

Visuotinėje bendrų veiksmų priemonėje dėl oro uostų dalyvavo ir Lietuva. Birželio 19-21 d. Lietuvos policijos pareigūnai, koordinuojant Lietuvos kriminalinės policijos biurui, vykdė priemones Tarptautiniame Vilniaus oro uoste. Vykdant priemonę, pranešimų apie asmenis, kurie gali vykti turėdami netesėtai įgytus lėktuvų bilietus, negauta ir pažeidimų nenustatyta.

Anot Tarptautinės oro transporto asociacijos (angl. International Air Transport Association (IATA) dėl nesąžiningo elektroninio skrydžio bilietų pirkimo oro transporto sektorius per metus netenka daugiau kaip milijardo JAV dolerių. Be to, milijonai nekaltų žmonių tampa nusikalstamo kreditinių kortelių duomenų naudojimo aukomis.

Pasak Europolo vykdomosios direktorės Catherine de Bolle: „Sukčiavimas oro pervežimų sektoriuje - itin pelningas ir pelningas, deja, ne tik sukčiams. Pasinaudoti šiuo būdu gali bet kuris asmuo, ypatingai, sunkius nusikaltimus vykdantys asmenys ir teroristai, bandydami anonimiškai keliauti po pasaulį, taip keldami potencialų pavojų visuomenei. Tokių iniciatyvų kaip Visuotinė bendrų veiksmų priemonė dėl oro uostų dėka turime galimybę ne tik priminti nusikalstamas veikas vykdantiems asmenims, kad juos stebime, bet kartu plėtoti ir dirbti ranka rankon su privačiais partneriais, taip stiprindami savitarpio supratimą ir pagalbą.“

Europos oro transporto bendrovių kovos su sukčiavimu darbo grupės pirmininkė Sofia Moutsou džiaugėsi ne pirmus metus vykstančiu glaudžiu bendradarbiavimu ir savitarpio pagalba organizuojant priemones: „Europolas ir vėl padėjo oro transporto sektoriui kovoje su elektroniniu sukčiavimu, puikiai organizuodamas ir koordinuodamas vykdytas priemones. Visos įgaliotos oro transporto bendrovės, elektroninės kelionių agentūros ir teisėsauga su Europolu bendradarbiavo pačiu efektyviausiu būdu, o gauti rezultatai – tikrai svarbūs.“

Iki Visuotinės bendrų veiksmų priemonės dėl oro uostų (angl. Global Airport Action Days (GAAD)), Europolas vykdė ir dviejų savaičių prevencinę kampaniją #2good2Btrue (liet. per daug gerai skamba, kad tai būtų tiesa), siekiant informuoti visuomenę apie galimus sukčiavimus oro pervežimų/skrydžių bilietų sektoriuje.

Kampanijos metu Europolas paskelbė kelis prevencinius patarimus, kurie padės atostogauti besiruošiantiems žmonėms netapti panašaus pobūdžio sukčiavimų aukomis:

  • Rinkitės oficialų kelią: atostogas rezervuokite tiesiogiai per oro transporto bendrovę ar viešbutį, ar per gerą vardą turintį agentą/kelionių operatorių. Įmonės tinklapyje ieškokite Tarptautinės oro transporto asociacijos logotipo.
  • Išsiaiškinkite: kruopščiai panaršykite internete, kad išsiaiškintumėte ar pasirinkta įmonė teisėta. Jeigu ji kelia įtarimų, greičiausiai kiti asmenys bus parašę apie savo patirtį ir jus įspėję.
  • Internete išlikite saugūs: atkreipkite ypatingą dėmesį į tinklapio pavadinimą ir sritį (domeną). Smulkūs pakeitimai pavadinime ar srityje – pavyzdžiui .com pakeistas į .eu gali jus nukreipti į visiškai kitą įmonę.
  • Mokėkite saugiai: patikrinkite ar rezervavimo operacijai atlikti tinklapis naudojasi saugia mokėjimo sistema ir saugiu ryšių protokolu (https).
  • Perskaitykite smulkiu šriftu pateiktą informaciją: pasitikrinkite, kokias Sąlygas pateikia tinklapis, informaciją apie pinigų grąžinimo ir privatumo politiką.
  • Pasikliaukite nuojauta: jeigu kažkas skamba per daug gerai, kad tai būtų tiesa, tikriausiai taip ir yra.
  • Praneškite apie tai: išsaugokite visus įrodymus ir iš karto apie tai praneškite savo šalies policijai.

Atnaujinimo data: 2023-12-14