>

2018 m. tarptautinė operacija „Trivium“

Operacija Trivium smogė vėl: penkeri metai kovoje su mobiliomis organizuotomis nusikalstamomis grupėmis

Nuotrauka_3.jpg

2018 m. lapkričio 14-16 dienomis keturių Europos Sąjungos valstybių narių – Olandijos, Belgijos, Vokietijos ir Lietuvos – teisėsaugos institucijos, kurių veiksmus, padedant Europolui, koordinavo Olandijos nacionalinė policija, įgyvendino penktąjį operacijos Trivium etapą. Ši operacija skirta kovai su mobiliomis organizuotomis nusikalstamomis grupėmis, veikiančiomis visoje Europos Sąjungos teritorijoje.

Operacijos metu policija patikrino 350 asmenų ir daugiau nei 130 transporto priemonių valstybių, prisijungusių prie operacijos, teritorijoje. Operacijos rezultatas – daugiau nei 40 sutapimų, nustatytų tikrinant asmenų ir transporto priemonių duomenis teisėsaugos institucijų duomenų bazėse, siekiant nustatyti ar nėra paskelbta tikrinamo asmens paieška ar kt. ir virš 50 suimtų asmenų, įtariamų vykdant nusikalstamas veikas. Tarp suimtų asmenų yra ir vienas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris įtariamas vykdęs automobilių dalių vagystes vienoje iš Europos Sąjungos valstybių narių.

Operacija buvo koordinuojama iš Europolo centrinėje būstinėje Hagoje įsteigto Valdymo centro. Į Europolą buvo deleguoti Olandijos, Vokietijos ir Lietuvos institucijų pareigūnai, kurie online režimu teikė pagalbą kolegoms, vykdantiems patikrinimus ir kitas specialiąsias priemones keliuose. Belgijos teisėsaugos institucijų atstovai operacijos valdyme dalyvavo nuotoliniu būdu.

Mobilių organizuotų nusikalstamų grupių atsiradimas sietinas su Šengeno erdvės plėtra, kuri suteikė nusikalstamas veikas vykdantiems asmenims galimybę laisvai judėti iš vienos valstybės į kitą. Tarp nusikaltimų, kuriuos dažniausiai vykdo mobilios organizuotos nusikalstamos grupės, yra vagystės įsilaužiant į gyvenamąsias patalpas ir įmones, kišenvagystės, banko kortelių duomenų vagystės, autotransporto priemonių ir jų detalių vagystės bei kt. Mobilių organizuotų grupių nusikaltimai paprastai yra žaibiški, t. y. asmenys įvažiuoja į šalies teritoriją ribotam laikotarpiui, per kurį įvykdo keletą nusikalstamų veikų, o jas įvykdę skubiai išvyksta iš šalies. Siekiant efektyviai kovoti su mobilių organizuotų nusikalstamų grupių vykdomomis nusikalstamomis veikomis itin svarbus glaudus teisėsaugos institucijų bendradarbiavimas.

Operacija Trivium pradėta vykdyti 2013 metais. Per penkerius operacijos vykdymo metus joje dalyvavo daugybė teisėsaugos institucijų iš įvairių Europos Sąjungos valstybių narių. Nuo 2013 metų patikrintos 58 746 transporto priemonės ir atliktos 36 997 specialios policijos priemonės.

Atnaujinimo data: 2023-12-14