>

2021 m. tarptautinė operacija „Octopus“

Operacija „Octopus“ ‒ smūgis, išardęs indėlinio sukčiavimo tinklą, apėmusį kelias Europos Sąjungos valstybes

Untitled.jpg

Kovo 4-12 d. vykdant stambią Lietuvos policijos inicijuotą tarptautinę operaciją pavadinimu „Octopus“, buvo išardytas keliose Europos valstybėse veikęs indėlinio sukčiavimo tinklas. Operacijos, vykusios Lietuvoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje, metu sulaikyti penki asmenys, visi jie – Lietuvos piliečiai. Pirminiais duomenimis, padaryta žala siekia 1,5 milijono eurų.

Ikiteisminis tyrimas Vilniaus apskr. vyriausiajame policijos komisariate, koordinuojant Lietuvos kriminalinės policijos biurui ir kontroliuojant Vilniaus apygardos prokuratūrai, buvo pradėtas gavus vieno iš Lietuvoje veikiančių bankų pranešimą dėl galimai nusikalstamos veikos, banko darbuotojams identifikavus stambias finansines operacijas, kurių schemoje galimai dalyvavo trys Lietuvoje registruotos uždarosios akcinės bendrovės.

Per itin trumpą laikotarpį, nuo 2021 m. vasario mėnesio 24 d., atlikę nemažai ikiteisminio tyrimo veiksmų, pareigūnai išaiškino sukčiavimo schemos veiklos principus ir mechanizmą.

Realizuota sukčiavimo schema nauja, išmani ir itin pelninga. Nustatyta, kad taikyta sukčiavimo schema yra nauja mutavusi investicinio sukčiavimo forma – indėlinis sukčiavimas, kurio esminis tikslas „užmigdyti“ klientų budrumą nuo pusės iki trejų metų, taip suteikiant galimybę dingti ne tik nusikalstamos veikos pėdsakams bet ir patiems organizatoriams.

Sukčiavimo schemos unikalumas pasireiškė ir tuo, kad ji buvo nukreipta į siaurą tikslinę asmenų grupę – Vokietijos akademinės bendruomenės narius (profesorius, mokslo daktarus ir kt.).

Tyrimo metu nustatyta, kad minėti akademinės bendruomenės nariai internete ieškojo platformų, kuriose galėtų padėti ir saugiai laikyti savo gyvenimo santaupas. Asmenys buvo suinteresuoti savo lėšas laikyti užsienyje esančiose internetinėse indėlio padėjimo platformose. Aptikę juos sudominusį pasiūlymą asmenys patys inicijuodavo indėlio padėjimą – užpildydavo paraiškas, jas pateikdavo el. paštu ir gaudavo atsakymus su pasiūlymais ir informacija apie jiems atidaromas individualias sąskaitas, į kurias jie turėjo pervesti pasirinktą indėlio sumą. Nurodytos sąskaitos, kurios neva priklausė indėlininkams, iš tiesų priklausydavo aukščiau minėtoms Lietuvos įmonėms.

Investicinių paslaugų sutartis indėlininkai sudarydavo su Jungtinėje Karalystėje veikiančia įmone, kuriai vadovavo Švedijos pilietis, įtariama, turintis ryšių su organizuotu nusikalstamumu. Beveik visas gautas lėšas įmonės pervesdavo Graikijos, Vengrijos, Turkijos, Airijos ir Ispanijos bendrovėms, o dalis gautų lėšų buvo išgryninta Švedijoje esančiuose bankomatuose.

Siekiant užkardyti vykdomą nusikalstamą veiką, sulaikyti įtariamuosius ir nusikalstamos veikos organizatorius, Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato specializuoto padalinio pareigūnų ir Vilniaus apygardos prokuratūroje sudarytos prokurorų grupės iniciatyva buvo pradėtas glaudus bendradarbiavimas su Vokietijos, Švedijos, Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijomis, koordinuojant Europolo ir Eurojusto pareigūnams.

Sklandus ir aktyvus bendradarbiavimas tapo sėkmingos tarptautinės operacijos pagrindu. Per itin trumpą laikotarpį betarpiško bendradarbiavimo dėka buvo atlikti itin didelės apimties darbai, siekiant užtikrinti efektyvų tyrimo plano įgyvendinimą. Pabrėžiant ypatingą Europolo dėmesį operacijai, jai buvo suteiktas pavadinimas „Octopus“.

Operacijos „Octopus“ metu Lietuvos teritorijoje buvo sulaikyti keturi organizuotos grupės nariai. Dar vienas asmuo glaudaus ir koordinuoto bendradarbiavimo tarp Lietuvos, Europolo ir Eurojusto dėka buvo sulaikytas Švedijoje. Jam išduotas Europos arešto orderis.

Sulaikytiems asmenims pareikšti įtarimai pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d. (Sukčiavimas) ir 216 str. 1 d. (Nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas (Pinigų plovimas)). Visiems Lietuvoje ir Švedijoje sulaikytiems organizuotos grupės nariams buvo paskirtos pačios griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai. Jiems gresia iki aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė. Įtariamųjų ratas gali plėstis.

Šios operacijos metu Lietuvoje ir užsienyje atliktos 26 kratos, jų metu išimta tyrimui reikšminga informacija (elektroniniai susirašinėjimai, galimai klastotos sutartys ir kt.). Glaudžiai bendradarbiaujant su užsienio kolegomis, nustatyta, kad pirminiais duomenimis nuo nusikalstamos veikos nukentėjo 38 Vokietijos piliečiai. Nukentėjusiųjų skaičius gali didėti.

Proaktyvūs pareigūnų veiksmai lėmė, kad Lietuvoje daugiau nei 500 000 eurų vertės įskaitymai iš privačių asmenų sąskaitų buvo laiku įšaldyti ir sukčiai neturėjo galimybės jais pasinaudoti ar pervesti jų į kitas sąskaitas. Daugiau nei 700 000 eurų suma, glaudžiai bendradarbiaujant su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, buvo rasta Graikijoje, Vengrijoje, Ispanijoje esančiose sąskaitose, pinigai buvo įšaldyti ir išsiųsti dokumentai dėl šių pinigų sugrąžinimo.

DĖMESIO! Asmenis, svarstančius, ar verta rinktis vienokią ar kitokią investicinę ar indėlinę platformą, raginame būti itin atsargius ir paskubomis nesusigundyti teikiamais pasiūlymais ir paslaugomis. Neverta skubėti priimti sprendimą, o prieš nusprendžiant investuoti ar padėti indėlį, reikėtų gerai įvertinti savo finansines galimybes, galimą investavimo ir indėlio padėjimo veiklos riziką bei nuodugniai pasidomėti siūlomais finansiniais įrankiais.

 

Atnaujinimo data: 2023-12-13