>

2023 m. tarptautinė kampanija „Amber Alert“

posteris.jpg

Minint Tarptautinę dingusių be žinios vaikų dieną, Amber Alert Europe fondas* skelbia kasmetinę prevencinę kampaniją. Šių metų kampanija orientuota į mažamečius vaikus nuo 3 iki 7 metų amžiaus.

Kampanijoje dalyvauja ministerijos, teisėsaugos institucijos, vaikų apsaugos srityje veikiančios nevyriausybinės organizacijos iš 23 pasaulio šalių (Albanijos, Austrijos, Belgijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Čekijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Kroatijos, Lenkijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Maltos, Nyderlandų, Portugalijos, Prancūzijos, Slovakijos, Slovėnijos, Šiaurės Makedonijos, Vokietijos).

Frankas Hoenas, AMBER Alert Europe fondo pirmininkas, sako: „Mūsų vaikų saugumas yra ypatingai svarbus, todėl džiaugiamės galėdami pradėti šią kampaniją, kuri padės mažiems vaikams sužinoti apie asmeninį saugumą.“  

Kasmet Europoje pranešama apie 300 000 dingusių vaikų. Norint sumažinti šį drastišką skaičių, svarbu mokyti vaikus įgūdžių ir žinių, kurių jiems reikia išlikti saugiems.  
Pagrindiniai penki dingusių vaikų ekspertų patarimai vaikams: 

  • Visada pasitikėk savo instinktais. Jei jauti, kad tai neteisinga, nedaryk. 
  • Niekada niekur neik vienas. Saugiau eiti kartu. 
  • Neik su žmogumi, kurio nepažįsti arba nelaukei. 
  • Pasiklydęs prašyk kitų tėvų pagalbos. 
  • Išmok atkreipti dėmesį į orientyrus. Taip lengviau rasti kelią atgal.

Lietuvoje per 2022 m. buvo paskelbtos paieškos dėl 19 vaikų iki 9 m. amžiaus dingimo (2021 m. – 17, 2020 m. – 18), tačiau tai nebuvo vaikų grobimo nusikalstamais tikslais atvejai. Absoliučią daugumą sudaro atvejai, kai tėvas, motina ar artimasis giminaitis pagrobė savo ar savo artimųjų  mažametį vaiką iš vaikų įstaigos arba asmens, pas  kurį vaikas teisėtai gyveno.
--
Tarptautinė priemonė ieškant dingusių vaikų – „Amber Alert“ sistema, veikianti socialiniame tinkle „Facebook“, Lietuvoje įdiegta nuo 2018 m.  

Sistema leidžia atsakingoms institucijoms nedelsiant išsiųsti pranešimą su dingusio vaiko nuotrauka ir naujausia informacija visiems socialinio tinklo vartotojams.  

Tarptautinė „Amber Alert Facebook“ sistema veikia ne tik Europos Sąjungos šalyse, bet ir kitose pasaulio valstybėse, pavyzdžiui, JAV, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Kinijoje.

Visuomenė gali aktyviai prisidėti prie vaiko paieškos „Amber Alert Facebook“ sistemoje. Jos dėka socialinio tinklo vartotojai Lietuvoje savo naujienų sraute mato pranešimus apie ypatingus vaiko dingimo atvejus ir, turėdami svarbios informacijos, gyventojai gali nedelsdami ja pasidalinti su policija pranešime nurodytais kontaktais. Naujoji sistema įgalino daugiau nei milijoną Lietuvos „Facebook“ vartotojų prisidėti prie dingusių vaikų paieškos.

Paieškos sistema „Amber Alert“ nuo 2022 metų veikia ir „Instagram“ tinkle.

*AMBER Alert Europe, Europos dingusių vaikų centras, yra fondas, kuris siekia tobulinti dingusių vaikų apsaugą ir užkirsti kelią vaikų dingimo atvejams, suteikiant vaikams gebėjimų apsisaugoti patiems ir didinant informuotumą apie dingusių vaikų problemą ir pagrindines jos priežastis. Įgyvendindamas misiją – siekti nulio dingusių vaikų Europoje – fondas jungia ekspertus iš 44 vyriausybinių organizacijų (vidaus reikalų ministerijų ir policijos pajėgų) ir nevyriausybinių organizacijų iš 28 šalių.

Atnaujinimo data: 2023-12-13