>

2019 m. tarptautinė GAAD operacija prieš sukčiavimus oro pervežimų sektoriuje

Europa taria NE sukčiavimams oro pervežimų sektoriuje!

Global Airline Action Days.jpg

2019 m. lapkričio 18-22 dienomis Europos ir kitų pasaulio valstybių teisėsaugos institucijos vykdė 12-ąją visuotinę bendrų veiksmų priemonę, skirtą kovai su nesąžiningu skrydžio bilietų įsigijimu internetu, pasinaudojant neteisėtai įgytais kreditinių kortelių duomenimis (angl. Global Airline Action Days (GAAD). Tai – daugiau nei dviejuose šimtuose pasaulio oro uostų vykusi tarptautinė operacija, kurioje dalyvavo 60 šalių, 56 oro transporto bendrovės ir 12 internetinių kelionių agentūrų.

Tarptautinės teisėsaugos operacijos metu buvo pranešta apie 165 įtartinas operacijas. Pradėta nemažai tyrimų ir suimti/sulaikyti 79 asmenys, įtariami keliavę su skrydžio bilietais, pirktais pasinaudojus vogtais, neteisėtai įgytais ar netikrais kreditinių kortelių duomenimis. Kai kurie registruoti atvejai siejami su nelegalia imigracija, t. y. suimti keleiviai turėjo suklastotas tapatybės korteles arba galiojančius kitų asmenų dokumentus.

Visuotinėje bendrų veiksmų priemonėje dalyvavo ir Lietuva. Lapkričio 18-22 d. Lietuvos policijos pareigūnai, koordinuojant Lietuvos kriminalinės policijos biurui, vykdė priemones Tarptautiniame Vilniaus oro uoste. Vykdant priemonę, pranešimų apie asmenis, kurie gali vykti turėdami netesėtai įgytus lėktuvų bilietus, negauta ir pažeidimų nenustatyta.

Tarptautinė operacija buvo koordinuojama iš valdymo centrų Europole, Hagoje, Interpolo Visuotinio inovacijų komplekso Singapūre, Amerikos žemynų policijos bendruomenėje (AMERIPOL) Bogotoje, Kolumbijoje.

Be pasaulio valstybių teisėsaugos institucijų operacijoje dalyvavo Eurojustas, Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra Frontex (angl. European Border and Coast Guard Agency), Interpolas, Europolo Europos kovos su neteisėtu migrantų gabenimu centras (angl. European Migrant Smuggling Centre (EMSC)) ir Kelionių žvalgybos darbo grupė (angl. Taskforce Travel Intelligence (TFTI), Nacionalinė kibernetinės gynybos mokymo asociacija (angl. National Cyber Forensics Training Alliance (NCFTA), Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuras (angl. The United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), Pasaulio muitinių organizacija (angl. World Customs Organization).

Atsižvelgiant į tai, kad nusikalstamas veikas vykdantys asmenys paprastai naudojasi sukčiavimo būdu įgytais bilietais ir netikrais tapatybės dokumentais, padedančiais nelegaliai imigruoti, operacijos metu keliuose Europos oro uostuose buvo dislokuoti Europolo specialistai ir analitikai su specialia technine įranga.

Ši tarptautinė operacija dar kartą įrodė, kad glaudus ir efektyvus bendradarbiavimas ir keitimasis informacija tarp viešojo ir privataus sektorių – veiksmingiausias kovos su nesąžiningu bilietų pirkimu ir visomis kitomis organizuoto nusikalstamumo formomis, tokiomis, kaip nelegali imigracija, prekyba žmonėmis ir narkotikais, būdas.

Europolo duomenimis daugelyje ES šalių sukčiavimo atvejų, kuomet naudojantis neteisėtai įgytais kreditinių kortelių duomenimis įvairiuose sektoriuose (pvz.: avialinijų bilietų, automobilio ir būsto nuomos) perkami daiktai ar paslaugos, skaičius išaugo. Oro transporto bendrovės yra tarp tų, kurias sukčiavimas paveikė labiausiai. Vertinama, kad dėl sukčiavimo, perkant skrydžio bilietus internetu, oro transporto pramonė patiria beveik 1 milijardo eurų nuostolį per metus. Šios internetinės operacijos organizuotam nusikalstamumui labai pelningos ir dažnai siejamos su sunkesne nusikalstama veikla, įskaitant nelegalią imigraciją, prekybą žmonėmis, narkotikų kontrabandą, terorizmą ir kt.

Atkreipiame dėmesį, kad sukčiavimai, nepaisant to, kokiame veiklos sektoriuje jie vykdomi, yra viena iš Lietuvos policijos veiklos sričių, kuriai skiriamas ypatingas dėmesys, o ši tarptautinė operacija yra dar vienas sistemingas žingsnis šioje kovoje. Tuo pačiu, tai puikus glaudaus tarpsektorinio ir tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdys.

Europolo medžiaga

Atnaujinimo data: 2023-12-14